Parafia bogata duchowo!
Nasza Parafia jest niezwykła. Mamy w niej mnóstwo okazji do czynienia dobra. Wystarczy, że się zaangażujesz!
A właśnie z tego zapyta Cię Bóg po śmierci – ile miłości udało Ci się rozdać…
- Duchowo wspierają nas 4 zgromadzenia zakonne. Czy odwdzięczasz się za tę opiekę Siostrom?
- Możesz modlić się, troszczyć o chorych, wspomagać aż 2 duże szpitale.
- Mamy dusze czyśćcowe wołające o modlitwę. Przy naszym kościele jest cmentarz (z niecodzienną liczbą kapitanów żeglugi wielkiej).
- Nawet nasz grabarz, to człowiek z niesamowitą historią nawrócenia. I życiorysem, którym można by obdzielić kilka osób.
Taka jest nasza Gdynia Orłowo.
Historia Parafii
Najwcześniejsze wzmianki o kościele w Gdyni-Orłowie pochodzą z XVI wieku. Warto wiedzieć, że dzisiejsze prezbiterium kościoła (czyli jego niższa część, w której mieści się także ołtarz) jest pozostałością po wzniesionej w latach 1568-1572 (przez Gergena Rosenberga) świątyni w Małym Kacku.
Około roku 1585 świątynia ta została rozbudowana przez syna Gergena, Jerzego Rosenberga, burgrabię i burmistrza Królewskiego Miasta Gdańska.
Pamiętajmy przy tym, że Gdańsk rozkwitł dopiero pod rządami i przywilejami otrzymanymi w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ponownie przyłączył się do Polski, gdy mieszczanie z własnej inicjatywy zapłacili Krzyżakom, aby się wynieśli z miasta. Następnie rozebrali do szczętu ich zamek i oddali się Koronie.
Pozostał jednak germański rys kultury mieszczan (ponieważ miasta w Polsce były zaludniane przez królów przez Niemców przynoszących m.in. rozwinięte rzemiosło, ale i niepewną lojalność wobec nowej ojczyzny). W 1939 roku osiągnął on kulminację wrogości wobec Polski.
Jednym z dowodów na to, że fundatorem kościoła był Jerzy Rosenberg jest olejny obraz wotywny przedstawiający klęczącego przed krzyżem mężczyznę w zbroi, datowany na przełom XVI i XVII wieku. W dolnym narożu obrazu widnieje herb donatora (klęczącego mężczyzny), który należał do rodu Rosenbergów.
Obraz jest częścią epitafium, które do lat 80. XX wieku wisiało w kościele. Niestety w wyniku braku odpowiedniej konserwacji zabytek ten uległ zniszczeniu,zachował się jedynie obraz, który obecnie (od 1987 roku) znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.
Przynależność konfesyjna świątyni (czyli wyznania) wzniesionej przez Rosenberga jest kwestią sporną. Nie jest pewne, czy należała ona do katolików czy luteranów. Przypuszcza się, że istniały dwa obiekty kościelne w tym samym czasie i były własnością poróżnionych ze sobą wspólnot wyznaniowych – katolickiej i luterańskiej.
Architektura pierwszego kościoła
Obecne prezbiterium kościoła MBB w Orłowie stanowi przeważającą część substancji pierwszego kościoła. Wykazuje ono dużą solidność budowlaną. Był to kościół orientowany na planie krzyża łacińskiego z drewnianą wieżą, będącą elewacją zachodnią kościoła. Był to kościół niski i przysadzisty, charakterystyczny dla wiejskiego pejzażu pomorskiego.
Zniszczenia wojenne
Mimo oporu Niemców, Gdynia została w miarę szybko wyzwolona przez front nadchodzący ze wschodu. Odeszli ci, którzy usiłowali unicestwić nas fizycznie.
Przyszli ci, którzy chcieli zabić w nas ducha. Zaczęła się okupacja sowiecka, której skutki odczuwać będziemy przez następne pokolenia.
W czasie wojny kościół bardzo ucierpiał, zniszczona została dobudówka, wieża z dzwonem i plebania.
Zaraz po wojnie decyduje się przyjąć w duchową opiekę tę część Gdyni, którą dziś obejmuje parafia orłowska – ks. Stefan Kwiatkowski. Był to przedwojenny wikariusz w Małym Kacku i okupacyjny wikariusz na Grabówku, kapłan mocno związany z Gdynią.
Zamieszkał tymczasowo u państwa Zegarskich. W 1945 roku nadeszła nominacja ks. Kwiatkowskiego na administratora parafii. Nowy administrator poświecił cmentarz. Jako pierwszych (w obrządku rzymsko-katolickim), pochowano na nim ekshumowanych żołnierzy polskich, którzy polegli w obronie Gdyni we wrześniu 1939 roku.
W 1953 roku cmentarz powiększono w kierunku rzeki Kaczej. Zaraz na początku istnienia parafii ukształtowała się jej granica- uwzględniając położenie kościoła, przyłączono 14 ulic leżących na południe od nasypu kolejowego, wyłączając je z parafii Mały Kack.
W 1952 roku biskup chełmiński przysłał do Orłowa pierwszego wikariusza – ks. Stanisława Zawackiego. W maju 1957 roku wzmacnia prezbiterium orłowskie drugi wikariusz – ks. Zygmunt Trela.
Współczesna rozbudowa kościoła
Stary kościół, który dzisiaj oglądamy jako zabytkowe prezbiterium, nie mógł pomieścić nowej parafii orłowskiej. Osiągał on wymiary 9 m szerokości i 18 m długości. Po wielu staraniach uzyskano zgodę na maksymalne wymiary nowej części- korpusu trzynawowego i wieży: 25 m długości i 15 m szerokości.
Kościół wzniesiono w stanie surowym, bez dokończenia wierzy w 1949 roku. Prawdziwą perłą wśród eksponatów nowej części kościoła jest ambona z kościoła starego, wykonana w 1648 roku.
W 1955 roku zakończono budowę wieży, a w 1959 roku rozpoczęto budowę plebanii.
Proboszczowie orłowscy
Ks. Stefan Kwiatkowski
- Pierwszym proboszczem orłowskim w dosłownym brzmieniu był ks. Stefan Kwiatkowski (1912-1979).
- Urodził się w Rycerzewie – w parafii Kościelec koło Inowrocławia. Stefan Kwiatkowski ukończył Gimnazjum Humanistyczne w Bydgoszczy i w 1933 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie, które ukończył w 1938 roku.
- W czasie wojny sprawował posługę wikariuszowską w Małym Kacku, Żukowie, Grabówku i Obłużu. Administratorem Orłowa został 13.05.1945 roku.
- W okresie proboszczowania w Orłowie był dekanalnym referentem KUL (do 1975 roku), a od roku 1962 Radcą Duchownym ad honores.
- Dnia 11.06.1963 roku przeżywał w Orłowie srebrny jubileusz kapłański. Dokładnie 10 lat po jubileuszu poprosił biskupa o zwolnienie go z obowiązków rządcy parafii.
- Ksiądz Stefan Kwiatkowski był gorliwym kapłanem, entuzjastą odnowy liturgicznej. Był niezwykle wytrawnym i cierpliwym spowiednikiem. Jego kapłaństwo przypadało na trudne lata okupacyjne i równie trudne lata powojenne (komunistyczny terror, problemy zniewolonego i zrujnowanego wojną kraju).
Ks. Stanisław Zawacki
- Drugim proboszczem w parafii MBB w Gdyni Orłowie był ks. Stanisław Zawacki
- Urodzony 21 września 1927 roku w Chełmnie.
- Ukończył LO im. M. Kopernika w rodzinnym mieście w 1947 roku.
- Po maturze podjął studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Duchownym w Pelplinie, przyjmując święcenia kapłańskie w 1952 roku.
- Ksiądz Stanisław Zawacki był wikariuszem w jednej parafii przez 21 lat. W parafii swego jedynego wikariatu (Matki Boskiej Bolesnej w Gdyni-Orłowie), został proboszczem w 1973 roku, po rezygnacji ks. Kwiatkowskiego.
- W kościele gdyńskim był dziekanem od roku 1980, najpierw w dekanacie Gdynia I (Gdynia-południe), a po przyłączeniu Gdyni do Archidiecezji Gdańskiej (gdy podzielono Gdynię na cztery dekanaty), został dziekanem nowo utworzonego dekanatu Orłowskiego.
- W dowód uznania za swoją działalność dla parafii, w 1982 roku otrzymał godność kanonika chełmińskiego, a w 1992 roku kanonika gdańskiego.
- Najbardziej prestiżowym dziełem proboszczowania ks. Zawackiego jest bez wątpienia renowacja wnętrza kościelnego, w jego zabytkowej części – prezbiterium, które w tej chwili jest jednym z piękniejszych w Gdyni.
- Ksiądz Stanisław Zawacki miał wrodzone zamiłowanie do nauczania, był głęboko zainteresowany problematyką katechetyczną i aktualnymi problemami Kościoła. Był przez lata chętnie słuchanym homiletą. Był skromnym i ludzkim kapłanem- przyjacielem ludzi. W 1996 roku w uznaniu zasług został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.
- Umarł nagle 27 listopada 1998 roku przeżywszy 71 lat, w kapłaństwie 46- cały czas pełniąc posługę kapłańską w Orłowie.
Ks. kanonik Krzysztof Rybka
Od roku 1998 proboszczem parafii był ks. kanonik Krzysztof Rybka, który 28 maja 2017 roku został na mocy dekretu ks. Biskupa przeniesiony do parafii św. Bernarda w Sopocie, gdzie obecnie sprawuje funkcję proboszcza parafii.
- Ksiądz Krzysztof urodził się 15 października 1958 roku w Dąbrowie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku- Oliwie w latach 1977- 1983.
- Święcenia kapłańskie przyjął 16 lipca 1983 roku z rąk biskupa Lecha Kaczmarka.
- Posługę wikariuszowską wypełniał na Morenie, w Nowym Dworze Gdańskim, w parafii katedralnej i parafii św. Barbary w Gdańsku.
ks. dr Tomasz Biedrzycki
Obecnie proboszczem parafii jest ks. dr Tomasz Biedrzycki.
Zgromadzenia zakonne na terenie parafii
W obraz życia religijnego parafii w Gdyni Orłowie wpisała się działalność żeńskich zgromadzeń zakonnych. Cztery wspólnoty zakonne tworzą z parafią wspólnotę duchową Kościoła lokalnego.
Oprócz apostolskiej świętości i ludzkiej życzliwości Siostry uczestniczą w życiu duszpasterskim i katechetycznym.
Na terenie parafii mamy obecnie cztery zgromadzenia zakonne Sióstr:
- Dominikanek,
- Serafitek,
- Karmelitanek,
- Urszulanek.
Siostry Serafitki
- Od 23 września 1967 r. są w Orłowie Siostry Serafitki; zakupiły wówczas część domu jednorodzinnego, który 17 lipca 1969 r. nabyły w całości.
- W 1970 r. ks. bp Kazimierz Kowalski wydał zgodę na prowadzenie domu klasztornego, przeznaczonego dla Sióstr zgromadzenia, jako dom wypoczynkowy;
- 20 sierpnia 1971 r. została erygowana kaplica Św. Józefa, w której jest przechowywany Najświętszy Sakrament.
Siostry Urszulanki
- Od 4 marca 1969 r. są w Orłowie Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej;
- 2 grudnia 1967 r. władze państwowe w zamian za budynek klasztorny (przy ul. Pomorskiej nr 41) przekazały Willę Adama Bębenka na ul. Światowida nr 7;
- od początku zaczęła funkcjonować dla wiernych kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa; 16 marca 1969 r. została ona poświęcona przez ks. bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego.
Siostry Karmelitanki Bose
- W 1981 r. przybyły do Orłowa Siostry Karmelitanki Bose; zakupiły dom, który następnie rozbudowały; 19 marca 1983 r. dom poświęcił kardynał Luigi Poggi z Rzymu;
- 15 listopada 1984 r. ks. bp Marian Przykucki konsekrował kaplicę Matki Bożej Wielkiego Zawierzenia.
Siostry Dominikanki
- Najpóźniej do Orłowa przybyło Zgromadzenie Sióstr św. Dominika (dominikanki);
- w 1991 r. otrzymały zgodę władz na budowę domu zakonnego; od 8 września 1993 r. zamieszkały pierwsze Dominikanki.
- Dom klasztorny Opatrzności Bożej i kaplicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny poświęcił arcybiskup Tadeusz Gocłowski.
- Siostry prowadzą w Gdyni zupełnie wyjątkowe przedszkole p. w. Świętej Rodziny. To miejsce, gdzie dzieci mają domową atmosferę, wzrastają w wartościach katolickich, korzystają z niewątpliwie najpiękniejszego w Trójmieście przedszkolnego placu zabaw.
Do 2021 roku – Siostry Elżbietanki
- W latach 1932-2021 na terenie naszej parafii zamieszkiwały Siostry Elżbietanki. W ich domu od 1933 r. funkcjonowała kaplica Gwiazdy Morza, w której sprawowana była codzienna Msza święta. Siostry były zmuszone zamknąć dom z uwagi na małą liczbę powołań.
- Dlatego apelujemy do każdego katolika – pamiętajmy o codziennej modlitwie o liczne i święte powołania kapłańskie / zakonne! Abyśmy nie skończyli, jak kraje zachodniej Europy, w których dusze odchodzą z tego świata bez sakramentów.
Wszystkie zgromadzenia zakonne tworzą z parafią wspólnotę duchową Kościoła lokalnego, oprócz apostolskiej świętości i ludzkiej życzliwości siostry uczestniczą w życiu duszpasterskim i katechetycznym.
Na terenie parafii działają dwa szpitale
Ważnym elementem działalności naszej parafii jest posługa Duszpasterstwa Chorych. Na terenie Parafii mamy 2 szpitale wraz z kaplicami katolickim:
1. Kaplica szpitala morskiego im. PCK pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, to nowoczesny i funkcjonalny budynek. Został oddany do użytku w 1997 roku.
2. Kaplica w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.
- Została oddana do użytku w 2023 roku.
- Nadzór nad remontem i kompletowanie wyposażenia, a przede wszystkim zdobycie środków na ten cel zawdzięczamy w ogromnej mierze staraniom ks. Andrzeja Jereczka – naszego kapelana obu orłowskich szpitali, duszpasterza chorych.