Intencje Mszalne

Kościół od wieków praktykuje wspólną modlitwę w wybranych intencjach. Gdy prosimy kapłana o publiczne podanie intencji modlitwy, jest to prośba o modlitwę skierowana do każdego obecnego na liturgii.

Tak, jak potrafimy pomagać sobie w życiu. Tak przez modlitwę, pomagamy sobie nawzajem w życiu duchowym.

Pamiętajmy jednak, że choć w języku polskim mówimy, że „zamawiamy” Mszę Świętą, to nie jest to transakcja handlowa, a prośba do której wierny ma prawo.

Jak prosić o odprawienie Mszy Świętej we wskazanej intencji?

• To niezwykle proste! Zapraszamy Cię do zakrystii lub kancelarii parafialnej. Tam każdy wierny może wyrazić taką chęć.
  • Prosimy pamiętać, że liczba kapłanów w naszej parafii jest ograniczona. Z tego powodu nie możemy jednego dnia odprawić określoną liczbę Mszy Świętych. Nie zdziw się więc, jeżeli wskazany przez Ciebie termin i godzina Mszy Świętej zostały już ofiarowane w innej intencji. Wówczas kapłan pomoże Ci dobrać inny termin.

Jak mam sformułować intencje Mszy Świętej?

• Każdy wierny ma prawo prosić kapłana, aby ten odprawił Mszę Świętej we wskazanej przez intencji.
  • Modlimy się za żywych i zmarłych.
  • Możemy w czasie Mszy Świętej modlić się w każdej intencji, pod warunkiem, że zakłada ona ogólne dobro i jej publiczne przedstawienie nie spowoduje zgorszenia, lub nie skrzywdzi jakiejś osoby.
  • Masz intencje, której nie chciał byś upublicznić? Poproś kapłana o odprawienie Mszy Świętej, W intencji Panu Bogu wiadomej lub w Pewnej intencji.

Przykładowe intencje za żywych:

• O Boże błogosławieństwo dla Jana Kowalskiego w dniu jego 60 urodzin.
  • O zdrowie dla Jana Kowalskiego.
  • Za Jana Kowalskiego.
  • Za Jana i Marię Kowalskich w xx rocznicę Ślubu.

Intencje za zmarłych:

• Przy zamawianiu intencji za zmarłych wystarczy podać imię i nazwisko, bądź samo nazwisko.
  • Czasem wierni zamawiający Mszę Świętą za zmarłych podają koligacje rodzinne (matka, ojciec, brat).
  • Wiadomo, że gdy modlimy się za zmarłych zawsze modlimy się o to, by byli zbawieni i dostali się do Królestwa Bożego.

Msze Święte Suplikacyjne

To seria Mszy św. błagalnych, które są sprawowane 9 razy. Co ważne, nie muszą być sprawowane 9 razy z rzędu.

Msza Święta gregoriańska

• Gregoriańskie msze to tzw. gregorianka, czyli 30 Mszy Świętych odprawianych w intencji jednej osoby zmarłej w ciągu 30 kolejnych dni (niekoniecznie przez jednego kapłana).
  • Nazwa: ma związek z papieżem Grzegorzem I Wielkim, który polecił odprawiać przez 30 dni msze za zmarłego mnicha.
  • Historia: praktyka Mszy Gregoriańskich rozwinęła się w VIII w. i towarzyszyło jej przekonanie o szczególnej ich skuteczności dla zmarłych pozostających w czyśćcu. W 1884 r. Kongregacja Odpustów wyjaśniła, iż zaufanie wiernych do Mszy Gregoriańskich, jako szczególnie skutecznych dla uwolnienia zmarłego od kary czyśćca należy uważać za rozumne i zgodne z wiarą. Nie obdarzono jednak Mszy Gregoriańskich specjalnymi odpustami, a ta
  • Składanie intencji: wierni proszący o Msze Świętą Gregoriańską proszeni są o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej. Intencja zostaje rozpisana na kolejne 30 dni z podaniem godziny. Według tradycji, wierni przy okazji proszenia o Msze  Gregoriańską, składają ofiarę będącą trzydziestokrotnym stypendium jednej Mszy Świętej.