Renowacja sufitu w prezbiterium

Pod koniec września 2021 rozpoczęliśmy prace związane z odsłanianiem XVI-wiecznego sufitu prezbiterium.

Jeżeli chcesz złożyć ofiarę na nasz kościół – zapraszamy do kontaktu z księżmi lub wpłaty na konto parafii – 86 1240 1242 1111 0000 1587 9972

Bóg zapłać!

2021-11-27 zbliżamy się ku końcowi

Prace są bardzo zaawansowane

• Spróchniałe, zniszczone przez szkodniki belki wokół murów zostały wymienione.
  • Najbardziej zniszczone deski na suficie mamy wymienione i trwa malowanie specjalnymi farbami, wypełnianie spoin.
  • Konserwator zabytków zatwierdził kolor sufitu, dzięki temu możemy malować.

Na zewnątrz można przyjrzeć się stanie desek zdjętych z sufitu. W wielu przypadkach była to „koronkowa robota” wykonana przez szkodniki. Drewno w katastrofalnym stanie zdołaliśmy wymienić na czas.

Dodatkowy wydatek – nagłośnienie.

W trakcie prac okazało się, że wymiany wymagają także przewody obsługujące nasz kościelny system nagłośnienia. Pojawił się w związku z tym dodatkowy koszt w wysokości 20 tys. zł.

2021-10-20 wymiana spróchniałych belek

Tak, jak podejrzewaliśmy, belki podtrzymujące sufit (szczególnie te stykające się z murem) są w katastrofalnym stanie.

Odsłonięcie bocznych belek (podtrzymujących sufit) pokazało, jak groźna jest sytuacja. Belki są niemal całkowicie spróchniałe! Niektóre fragmenty grożą zawaleniem. Remont wykonujemy więc w ostatniej chwili.

Wymiany wymagają spore fragmenty więźby.

Mówimy tutaj o potrzebie zakupu potężnych belek ciętych z całych pni drzew. Ich zadaniem będzie podtrzymywanie konstrukcji sufitu przez kolejne (oby!) setki lat.

Nowe elementy są kładzione na izolacji, aby nie ulegały erozji w miejscu styku z murem. Są też pomalowane impregnatem, aby zapewnić dodatkową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi.

Sytuacja jest podobna do tej, którą mieliśmy podczas ubiegłorocznego remontu dachu.

Nasz ksiądz Proboszcz i kapłani mają niezwykle ciężkie zadanie do wykonania. Dwa potężne remonty  ratujące dużą zabytkową budowlę, które następują po sobie. To ogromna ilość pracy, nie wspominając już o kosztach ratowania zabytkowej budowli naszego kościoła.

Dlatego potrzebne jest wsparcie wszystkich Parafian. Jakże moglibyśmy nie zadbać o nasz najważniejszy Dom?

2021-10-03 Postępy prac

Oryginalny sufit jest już prawie odsłonięty. W kilku miejscach drewno przegniło na wylot. Czekamy na spotkanie z konserwatorem zabytków, aby uzyskać decyzję dotyczącą dalszych prac.

2021-09-25 Prace zabezpieczające

Rozpoczęliśmy pierwsze prace, które polegają na zabezpieczeniu wyposażenia i rozstawieniu rusztowań.