7 kwietnia 2024

1. Zbliża się Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia. Uroczystość ta – to także dzień naszej solidarności z życiem, zwłaszcza tym najbardziej zagrożonym, bezbronnym i najsłabszym. Zapraszamy zatem wiernych, a w szczególności doradców życia rodzinnego, grupy i wspólnoty obrony życia, ruchy małżeńskie i rodzinne na Mszę św. połączoną z przyjęciem duchowej adopcji dziecka poczętego w poniedziałek, 8 kwietnia 2024 o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. Szczegóły oraz materiały duszpasterskie (np. ceremoniał duchowej adopcji czy treść przyrzeczenia) do pobrania znajdują się TUTAJ.

2. Kolejna edycja Kapłańskiego uwielbienia (modlitwy animowanej przez księży i w intencji księży), odbędzie się w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Gdańsku-Kokoszkach 14 kwietnia, o godz. 20.00. Szczegóły TUTAJ.

3. Członkowie Drogi neokatechumenalnej wraz z proboszczami parafii: katedralnej, św. Brata Alberta Chmielowskiego z Kokoszek oraz św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni zapraszają młodzież i dorosłych do udziału w katechezach zwiastowania. W zbliżającym się czasie rozpoczną się one w tych trzech wspomnianych parafiach. Szczegóły TUTAJ. Do grona słuchaczy można dołączać również po rozpoczęciu katechez. 

4. 16 kwietnia nasza archidiecezja gościć będzie br. Macieja ze Wspólnoty z Taize oraz wolontariuszy z Poznania. Okazją do spotkania się z nimi będzie modlitewny wieczór zaplanowany w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Zapraszamy do udziału! Szczegóły TUTAJ.

5. Archidiecezjalny dzień skupienia dla ceremoniarzy i lektorów odbędzie się 20 kwietnia w przymorskim „Okrąglaku”. Szczegóły TUTAJ.

6. W ramach zbliżającego się Tygodnia Biblijnego (14-20 kwietnia), Szkoła Biblijna AG organizuje wielkanocny dzień skupienia pt. Spotkanie ze ZmartwychwstałymZostał zaplanowany na 20 kwietnia. Przewidziano konferencje bp. Piotra Przyborka, państwa Katarzyny i Krzysztofa Zabłońskich (znawców tematyki Chusty z Manopello) oraz ks. Radosława Siwińskiego. UWAGA! Obowiązują zapisy. Szczegóły TUTAJ.

7. Zachęcam do organizowania i zgłaszania (przez formularz dostępny TUTAJ) wydarzeń w tematyce biblijnej w związku ze wspomnianym wyżej Tygodniem Biblijnym.

8. Zachęcam do organizowania wyjazdów grup parafialnych, wspólnotowych, rodzinnych na Narodowy Marsz Życia, który odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie. Szczegóły TUTAJ.

9. 15 czerwca br., w Krakowie odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu. Przedstawicieli delegacji, które chciałyby wziąć udział w uroczystości proszę o kontakt ze mną. Więcej na temat Sługi Bożego TUTAJ.

10. W zbliżającym się czasie czekają nas następujące wydarzenia:

11. Przygotowywane są także kursy i rekolekcje:

12. Całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu w zbliżającym się tygodniu odbywać się będzie w Gdyni: w Małym i Wielkim Kacku, Orłowie, Redłowie oraz na Chyloni. Szczegóły w kalendarzu liturgicznym.

13. Zapraszamy do lektury „słowa” Przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP, bp. Wiesława Szlachetki w związku z przypadającą pojutrze Niedzielą Miłosierdzia. Tekst znajduje się TUTAJ.


22 marca 2024

1. Msza Krzyżma sprawowana będzie pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego w zbliżający się Wielki Czwartek, o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie. W jej trakcie prezbiterzy odnowią swoje kapłańskie przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone nowe oleje przeznaczone do czynności liturgicznych. Mile widziani są również nasi świeccy bracia i siostry oraz osoby konsekrowane. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

2. Zostały zmodyfikowane godziny sprawowania Liturgii Godzin w czasie Triduum Paschalnego z udziałem seminarzystów (w katedrze). Zachęcamy do udziału. Harmonogram przedstawia się następująco:

 • Wielki Czwartek
  • 22.30 – Godzina Czytań i Lamentacje (kaplica mariacka)
 • Wielki Piątek
  • 7.30 – Jutrznia z czytaniem Pieśni o Słudze Jahwe (kaplica mariacka)
  • 23.00 – Kompleta i Lamentacje (nawa główna)
 • Wielka Sobota
  • 7.30 – Jutrznia z Godziną Czytań i Lamentacje (nawa główna)

3. W ramach zbliżającego się Narodowego Dnia Życia, grupa osób promujących świętość tego najważniejszego dla nas daru, przygotowuje wydarzenie w rodzaju forum. Przewidziano wykłady cenionych autorytetów w omawianej dziedzinie oraz modlitwę. Szczegółowy program i biogramy prelegentów można znaleźć TUTAJ.

4. Ponawiam zaproszenie kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie na wyjątkową drogę krzyżową (w Niedzielę Palmową). Całość ma rozbudowaną formułę i ma charakter misterium. W trakcie bardzo profesjonalnie przygotowanego przez grupę Misterników Kaszubskich „przedstawienia”, uczestnicy towarzyszą Jezusowi w ostatnich chwilach Jego życia. W czasie procesji przez miasto przeżyć można wjazd do Jerozolimy, a jedną ze stacji jest także Msza święta. Całość kończy się na Kalwarii Wejherowskiej. Szczegóły TUTAJ.

5. Zgodnie z prastarą tradycją, liturgiczny obchód Wielkanocy rozszerza się na osiem kolejnych dni. W czasie tegorocznej Oktawy bp Piotr zaprasza do udziału w uroczystych celebracjach, które odbywać się będą w kościele pw. św. Brata Alberta na Przymorzu. Każdego dnia zaplanowano nieszpory, Mszę św. z homilią oraz modlitwę uwielbienia. Szczegóły TUTAJ.

6. Diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej zaprasza na diecezjalny dzień skupienia ceremoniarzy i lektorów. Został zaplanowany na 20 kwietnia br., w przymorskim „Okrąglaku”. Oprócz strawy duchowej przewidziano spotkanie z ks. Rafałem Główczewskim, znanym jako „Ksiądz z osiedla„. Szczegóły i zapisy TUTAJ.

7. Diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej zaprasza ponadto wszystkie parafie do wzięcia udziału w II etapie Turnieju KnC im. Żołnierzy Wyklętych dla służby liturgicznej. Szczegóły w załączniku. 

8. W zbliżającym się czasie czekają nas następujące wydarzenia:

 • Drogi krzyżowe:
  • Gdańska (ulicami Głównego Miasta – oo. dominikanie) – DZISIAJ
  • Gdańska (ludzi pracy – św. Brygida, Solidarność) – DZISIAJ
  • Młodzieżowa (Wejherowo, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży) – DZISIAJ
  • Gdyńska (ulicami Śródmieścia; z udziałem Metropolity Gdańskiego) – DZISIAJ
  • „Ślad losu” (w formie muzycznego misterium; Gdynia-Mały Kack) – JUTRO
  • Brzegiem morza (Semper fidelis; Gdańsk) – JUTRO
  • W intencji obrony życia (Wojownicy Maryi, Rycerze Kolumba, Bractwo św. Pawła; Matemblewo) – JUTRO
  • Długodystansowa (Gdynia-Wejherowo) – JUTRO

9. Zachęcam do zainteresowania się inicjatywą ewangelizacyjną pt. ON MOCĄ. Podczas zaplanowanego na 7 kwietnia (Niedziela Miłosierdzia Bożego) na Ergo Arenie koncertu wystąpią: Trzecia Godzina Dnia, Maja Sowińska oraz Mocni w Duchu. Szczegóły TUTAJ.

10. Przypominam, że planowane na dzisiejszy wieczór spotkanie z przedstawicielami Parafialnych Rad Duszpasterskich zostało przełożone na 18 kwietnia, godz. 18.00.

11. 14 kwietnia w Warszawie planowany jest Narodowy Marsz Życia mający być głosem poparcia dla idei ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcamy do organizowania wyjazdów – parafialnych, wspólnotowych, rodzinnych i indywidualnych. Wydarzenie objęte jest patronatem episkopatu Polski. Szczegóły TUTAJ.

12. W minioną środę zakończyły się rekolekcje dla inteligencji Wybrzeża. Wygłosił je emerytowany biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. Nauki zostały zarejestrowane. Dostępne są TUTAJ.

13. Zachęcam, by w ramach formacji liturgicznej naszych środowisk udostępniać w mediach link do serii przygotowanej przez Szkołę Biblijną AG. Umyj okna dla Jezusa. Zobacz więcej w te święta to kilkuminutowe mini-katechezy dotyczące poszczególnych znaków w liturgii Triduum Paschalnego. PLAYLISTA ze wszystkimi odcinkami znajduje się TUTAJ.

14. W załączniku przesyłam infografikę nt. anglojęzycznych celebracji w czasie świątecznym. Można przekazywać obcokrajowcom 🙂