Relikwie bł. ks. Popiełuszko w kaplicy szpitala

W 40-tą rocznicę śmierci błogosławionego ks. Jerzego

Tego dnia, w kaplicy Szpitala Morskiego w Gdyni, byliśmy świadkami wspaniałej, choć kameralnej uroczystości wprowadzenia relikwii.

Zabiegi o ich sprowadzenie podjął ks. Andrzej Jereczek, nasz kapelan szpitali w Gdyni Orłowie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

19 października 2024 to piękny, słoneczny dzień, który zachęca zarówno do spacerów, jak i zadumy nad przemijaniem.

Przed rozpoczęciem Mszy, ksiądz Andrzej przybliżył nam przebieg planowanej uroczystości.

Zachęcił też do odśpiewania ostatniej pieśni z krzyżami wzniesionymi w dłoni. Tak modlono się podczas Mszy w intencji Ojczyzny, które odprawiał ks. Jerzy Popiełuszko.

Każdy szczegół uroczystości został starannie przemyślany (podobnie, jak podziwiana przez nas Kaplica) pod kątem symboliki duchowej.

Na ołtarzu przygotowano honorowe miejsce dla nowego relikwiarza. Pomodliliśmy się przed nim tuż przed Mszą św.

Przy relikwiach znalazł się różaniec, który jest także ważnym elementem grobu-symbolu błogosławionego ks. Jerzego.

Pierwszym elementem uroczystości było wniesienie relikwiarza.

Jednocześnie ks. Andrzej umieścił na ścianie portret ks. Popiełuszko. Odtąd zajmować będzie godne miejsce w kaplicy, jako przypomnienie duchowej obecności ks. Jerzego i tajemnicy cierpienia.

W ten sposób zyskaliśmy kolejnego orędownika w naszych sprawach, który jest duchowo i fizycznie obecny w kaplicy.

To wyjątkowe miejsce, w którym warto szukać bliskości Boga.

W organizację uroczystości oraz samą akcję sprowadzenia relikwii było zaangażowane niemałe grono osób.

Ksiądz Andrzej pamiętał, aby wyrazić im swoją wdzięczność. Dziękujemy Wam wszystkim!

Nadszedł wreszcie moment odśpiewania pieśni ze wzniesionymi w górę krzyżami.

Było to nasze nawiązanie do Mszy, podczas których ks. Jerzy niestrudzenie wzywał, by na zło odpowiadać dobrem.

Wbrew ówczesnej propagandzie (głoszonej przez rzecznika komunistycznego rządu – Urbana), która szerzyła pogłoski o „seansach nienawiści” podczas Mszy za Ojczyznę.

Jakie to aktualne, gdy słuchamy wiadomości w dzisiejszych mediach tzw. „głównego nurtu”, prawda?

Tak więc teraz mamy w kaplicy relikwie czworga orędowników, którzy wstawiają się za nami przed Bogiem.

Kościół Katolicki oferuje całe bogactwo Łask, które przybliżają nas do Pana. Zrezygnowali z nich protestanci, a szkoda…

Naszym modlitwom towarzyszył wizerunek Michała Archanioła, który jest nowym elementem wyposażenia kaplicy. Dzięki staraniom ks. Andrzeja, który dba o to dzieło – dziękujemy!